چای سبز

خواص چای سبز ایرانی

چای سبز از رایج ترین نوشیدنی ها در آسیا و آسیای شرقی بشمار میرود.  بزرگترین تولید کننده ی چای سبز در دنیا کشور چین است. هر چند در ایران هم چای سبز ایرانی مرغوب تولید می شود.

چای سبز را به دلیل داشتن موادی مانند کاتچین ضدسرطان و آنتی‌اکسیدان دارای خواص دارویی مفید می‌دانند، که نسبت به آنتی‌اکسیدان‌های معروفی چون ویتامین‌های C و E بسیار قوی‌تر عمل می‌کند. (میزان کمتری کافئین دارد۲۰ تا ۳۰، و کمتر مضر است) به تازگی علاوه بر مردم چین، چای سبز در بسیاری از کشورهای جهان طرفداران فراوانی یافته‌است. در ایران هم از زمان های قدیم مردم منطقه شمالی ایران از چای سبز ایرانی استفاده می کردند. دلیل اصلی این استقبال، آشنایی مردم دیگر کشورها با خواص درمانی این نوع نوشیدنی است. هرچند در مواردی توصیه و پیشنهاد مردم به یکدیگر عامل اصلی مصرف برخی مواد غذایی یا نوشیدنی‌ها است. اما در مورد چای سبز علاوه بر توصیه دهان به دهان، پژوهشگران نیز خواص دارویی آن را تأیید کرده‌اند. نوشیدن روزانه ۳ تا ۴ فنجان چای سبز، مانع از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

از موارد مهم خواص چای سبز:

    • نوشیدن چای سبز را عاملی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می دانند.
    • با مصرف چای سبز ایرانی میزان کلسترول خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
    • چای سبز خواص ضد پیری دارد و باعث کاهش وزن می شود.
    • مصرف چای سبز ایرانی باعث پیشگیری از ورم مفاصل و مشکلات استخوانی می شود.
    • مصرف چای سبز باعث افزایش کارکرد سلول های مغز شده و همچنین مانع از تخریب آنها می شود و در نتیجه به پیشگیری از بیماری آلزایمر و پارکینسون کمک می کند.